>HÜRMET NEDİR NE DEĞİLDİR?

09 Ekim 2009 eminesozener

>

       HÜRMET NEDİR NE DEĞİLDİR?

      Firavun “ben en büyük Allah’ım ” dedi. Peki başkası demez mi? der. rabıtası zayıf olanlar bile der. Hürmet bekler. Hürmet beklemek ben Allah’ım demektir. Çünkü hürmet beklemek, ibadet, itaat beklemektir. Bu durumlar ise sadece Allah’a mahsustur. Hürmet edilmeye layık büyüklerimize de hürmet etmemek; ben kimseye hürmet etmem, ben eğilmem demek, kibirlilik alametidir.

  Şah-ı Nakşibend Hz.’leri bir yere giderken müritlerinin kendini beklediğini, beklemekte olduğunu duymuş ve yolunu değiştirmiş, secdeye kapanmış. “Ya Rabbi! Ben ehli hak mıyım ki, bunlar beni karşılamaya çıktı” diye ağlamış. Bu hakikatleri bizden başka kimler duyabiliyor? Hazretimizi bulmasaydık, duyabilir miydik?

Yarım şey işe yaramaz. Ceket dik, düğmesini dikme, bina yap, kapısını yapma, yarım olur mu? Tabi ki olmaz. Allah’ımız ve büyüklerimiz bizi tam istiyor. Biz tam olmalıyız. Büyükler himmet etmezse tam olamayız.

Nefis Allah’ın karşısına dikildi. Rabıta onu Allah’ın nuruyla karşı karşıya getirmek, onu Nurullah’a talim etmektir. O, onunla sarhoş olur ve sarhoş gibi yapacaklarını yapamaz.

Programlı yaşayan zinde olur. Dağınık insan miskin olur. Miskinleştikçe miskinleşir. Hazretimiz şöyle buyurmuş: “İşleri olmadığı halde, evlatlarımın Kadıköy’ü şöyle bir dolaşıvereyim demesi haramdır ” buyurmuş. Bir harama bakmak, kalbte büyük bir yara meydana getirir ve feyzi keser. Paslı ve küflü tel ceryan geçirmez. Geçirmesi için zımpara yapıp temizlemek lazım. Kalbin zımparası, cilası zikrullahtır.

Yolumuz demek, İslamiyet demektir. Yolumuzda hürmette kusur etmeyeceğiz. Şu hoca benden hürmet beklemiyor diye ona hürmet göstermeyelim denemez. Allah muhafaza çok hassas bir mevzudur. Bir hoca hürmet beklese, kendini hürmete layık görmüş olur ki, bu Allah’ın sıfatıdır. Bir talebe veya hoca bir üst makama hürmet etmezse, kendini hürmet etmemeye layık görür ki; o da yalnızca Cenab-ı Hakk’a mahsustur. Cenab-ı Hak hürmet etmez, hürmet olunur. İtaat mevzuu çok hassastır. Biz itaat etmeye layık olana itaat ederiz. Bize itaat etmesi, ______ itaatını da nefsimizde zerre miktarı enaniyet olmadan kabul etmeliyiz. İmam-ı Rabbani Hz. ibadetlerin gayesi (gerek mali, bedeni, kalbi) Hz. Allah’ı aziz, nefsi zelil kılmak içindir. Nefis içki emreder, içmediğin zaman Allah’ı aziz, nefsi zelil kılmış olursun. Büyüklere hizmet nefsi zelil kılmaktır.

Reklamlar

Entry Filed under: üstazımızın tavsiyeleri,büyüklere hürmet,kibir,rabıta,süleyman efendini talebeleri,yolumuzda eneniyet,şahı nakşibend

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Trackback this post  |  Subscribe to comments via RSS Feed

Sayfalar

Kategoriler

Takvim

Ekim 2009
P S Ç P C C P
« Eyl   Kas »
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Most Recent Posts

 
%d blogcu bunu beğendi: